Pseudohiperkaliemia spowodowana przez zaciskanie się pięści podczas upuszczania krwi ad 5

Ponadto zbadał stopień, w jakim ćwiczenie przedramienia było częścią procedur żylnych, obserwując technikę puszczania krwi przez personel domu. Wszyscy obserwowani pracownicy domu, którzy nie mieli wiedzy o badaniu, zachęcali do ćwiczenia przedramienia podczas puszczania krwi. Stężenie potasu w surowicy w próbkach uzyskanych przez personel domu było średnio o 0,4 mmol na litr wyższe i było aż o 0,8 mmol na litr wyższe niż te uzyskane bez ćwiczeń w drugim ramieniu pięć minut później. Istnieją oczywiste konsekwencje, gdy wykrywane są wysokie poziomy potasu w osoczu lub surowicy, dlatego ważne jest, aby wyniki były prawidłowe. W przeciwnym wypadku, podobnie jak u naszego pacjenta, takie odkrycie może spowodować nieuzasadnione i kosztowne badania lub niewłaściwe leczenie. W innym przykładzie, Brown i wsp. 17, zauważyli, że u pacjentów z aldosteronizmem, ćwiczenia przedramion podczas upuszczania krwi spowodowały zwiększenie stężenia potasu w surowicy do wartości prawidłowych. W ten sposób technika może utrudnić diagnozę aldosteronizmu. W świetle tych przykładów wydaje się wskazane unikanie zaciskania pięści i poleganie wyłącznie na zastoju żylnym, w razie potrzeby, jako pomocy w przeprowadzaniu upuszczania krwi.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Obsługiwane przez granty (HL-11046, DK-39964, RR-79 i RR-83) z National Institutes of Health. Dr Don jest klinicznym lekarzem Associate General Clinic Research Center (RR-83) w Szpitalu Ogólnym w San Francisco.
Author Affiliations
Od służby medycznej, szpitala ogólnego szpitala San Francisco i oddziału medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

[patrz też: powiększony węzeł chłonny w pachwinie, badanie otoskopowe, torbiel bakera leczenie ]