Od neurologii do neurologii: neuronauka, medycyna molekularna i terapeutyczna transformacja neurologii

Stephen Waxman jest uosobieniem naukowca molekularnego, który kieruje działem klinicznym. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na kanałach błony w zdrowiu i chorobie, szczególnie w uszkodzeniu rdzenia kręgowego i stwardnieniu rozsianym. Waxman ubolewa nad złymi dawnymi czasami (tj. Jeszcze w latach 50.), kiedy to jedyna w swoim rodzaju Labe Scheinberg powiedziała, że najlepsze, co możemy zrobić dla stwardnienia rozsianego, to diagnoza i adios . Richard Masland, były dyrektor Narodowego Instytutu Neurologicznych Zaburzeń i Stroke, powiedzieli coś w stylu dla całego dobra, które robimy dla stwardnienia rozsianego, neurolodzy mogliby zostać zastąpieni przez sympatyczne mniszki . Neurony piramidalne tworzące sieć w mózgu. Dr Jonathan Clarke / Wellcome Photo Library.

Ten świat na szczęście zniknął. Obrazowanie poprawiło diagnozę niezmiernie. Nowe leki i środki biologiczne są dostępne w chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym, migrenie, infekcjach wirusowych, a nawet chorobie Alzheimera. W przypadku autoimmunologicznych neuropatii obwodowych, miastenii i miopatii, nowych leków immunosupresyjnych, wymiany osocza i dożylnych globulin immunologicznych nasilają się leczenie. Toksyna botulinowa przeżyła własne życie – w leczeniu zaburzeń począwszy od dystonicznego kręczu szyi i spastyczności po zmarszczki mimiczne. Cewniki wewnątrznaczyniowe mogą być wsuwane w odległe partie mózgu, aby zepsuć skrzepy i zlikwidować tętniaki. Neurochirurgia przeszła do minimalnie inwazyjnych procedur dla prawie wszystkiego, w tym epilepsji i choroby Parkinsona. Genetyka molekularna wyjaśniła choroby dziedziczne i nadchodzi terapia genowa. Biologia molekularna przyczyniła się do opracowania nowych leków na określone schorzenia. Komórki macierzyste uchwyciły wyobraźnię klinicystów i pacjentów. Sztuka prób terapeutycznych dojrzała.
Waxman miał dobry pomysł. Gdyby udało mu się zebrać ekspertów, aby napisali o tych postępach, możliwe byłoby wyjaśnienie, w jaki sposób doszli do tego i jak moglibyśmy wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia, aby zaplanować badania na nadchodzące dziesięciolecia. Właśnie to zrobił; rozdziały w tej książce obejmują wszystkie wymienione wyżej postępy neurologiczne i, zgodnie z innym aktualnym tematem, obejmują zarówno depresję, jak i lęk, ponieważ metody badań neurologicznych i psychiatrycznych nakładają się na siebie. Patrząc w przyszłość, znajdują się rozdziały poświęcone genomice i proteomice, neuroprotekcji, terapii genowej, kanałopatiach, komórkom macierzystym i obrazowaniu funkcjonalnym.
Wszystko to jest dobre, ale istnieją ograniczenia. Wiele rozdziałów jest tak obszernych recenzji, że wydają się być adresowane do rówieśników, a nie do neurologów ogólnych, a na pewno nie do praktyków z innych dziedzin. Waxman nie identyfikuje swoich docelowych odbiorców i nie jest prawdopodobne, aby ktokolwiek przeczytał ten podręcznik od deski do deski. Drobny problem jest techniczny. Ilustracje są obfite, ale pojawiają się tylko w czerni i bieli. Barwne figurki pojawiają się w niewygodnie oddzielnym segmencie na końcu książki.
Istnieją inne kwestie. Wielka rewolucja terapeutyczna nie była ograniczona do neurologii; cała medycyna jest zaawansowana. Neurologia wciąż zmaga się z olbrzymimi wyzwaniami związanymi z wiekiem chorobami zwyrodnieniowymi układu nerwowego, co oznacza, że ponad 4 miliony ludzi ma teraz chorobę Alzheimera lub inną demencję, a ponad milion zdiagnozowano parkinsonizm lub rzadziej, ale przerażająco. stwardnienie zanikowe boczne Możemy świętować, kiedy osiągniemy prawdziwy postęp w tych warunkach. Choroby genetyczne i rozwojowe oraz epilepsja są nadal celem zapobiegania lub kontroli. Udar jest wciąż główną przyczyną śmierci, ale nawet potężny krwotok śródmózgowy może być teraz uleczalny. Wiemy, że nadchodzi postęp, nawet jeśli nie możemy tego zaplanować.
To, czego najbardziej potrzebujemy, to ciągłe federalne zobowiązanie do wspierania National Institutes of Health, aby badania medyczne były rozsądną karierą. Badania molekularne i badania kliniczne są cudowne. Młodzi badacze to czytelnicy, którzy najbardziej docenią tę książkę; oni będą dotrzymywać zaliczek, jeśli będzie namacalna zachęta.
Lewis P. Rowland, MD
Columbia University Medical Center, Nowy Jork, NY 10032
[email protected] edu
[hasła pokrewne: kalretikulina, terapia małżeńska gdynia, torbiel zastoinowa ]
[patrz też: paweł tabakow, nabłonki okrągłe w moczu, torbiel bakera leczenie ]