Kompletna Księga Ciąża i Poród Karmienie piersią Twoje dziecko Sheila Kitzinger. 160 str., Ilustracja. Nowy Jork, Alfred A. Knopf, 1989. 14,95 USD.

Te dwie książki są komplementarne. Mają one na celu przekazanie rodzicom odniesienia do edukacji porodowej napisanej przez osobę, która nie jest członkiem społeczności medycznej. Jest oczywiste, że wiele wysiłku poświęcono przygotowaniu tych książek. Przedstawiają pełen zakres tematów. Autor ma wiedzę z pierwszej ręki i mówi z doświadczenia. Książki zawierają wyjaśnienia dotyczące porodu oraz sugestie dotyczące karmienia piersią, które są interesujące, informacyjne i cenne. Książki są łatwe do odczytania i zawierają bardzo dobre porady na temat problemów często spotykanych w okresie karmienia piersią oraz na temat konieczności zaprzestania palenia i palenia w czasie ciąży. Ponadto szczególnie przydatne są sugestie dotyczące podróży w czasie ciąży oraz znaczenie unikania niepotrzebnych badań ultrasonograficznych. Niestety temat autora przekracza jej wiedzę. Chociaż z pewnością podjęła znaczne badania w celu uzyskania pełnych informacji, istnieje wiele ważnych błędów. Należą do nich zniekształcenia związane ze szczepionkami w czasie ciąży, utlenionym przepływem krwi u płodu i zapotrzebowaniem na suplementację witaminową podczas ciąży i laktacji. Na przykład, autor stwierdza, że heparyna [przechodzi] do mleka [piersi] i że skutki heparyny można odwrócić za pomocą witaminy K. W rzeczywistości heparyna nie znajduje się w mleku z powodu jej wysokiej masy cząsteczkowej (15 000) , a mimo to nie miałby biodostępności po podaniu doustnym u niemowląt; działania heparyny nie można odwrócić za pomocą witaminy K.
Obie książki zapewniają szczegółową poradę medyczną. Taka praktyka przez osoby nieprofesjonalne jest w najlepszym wypadku ryzykowna, a w najgorszym – katastrofą. Specyficzne przykłady porad, które mogą być źle interpretowane, obejmują takie stwierdzenia jak: leczenie zapalenia gruczołu mlekowego polega na jak najczęstszym zabieganiu na stan zapalny, dobrze stosowana pierś nie ulega mastitis ; jeśli krwawienie z pochwy występuje we wczesnym okresie ciąży, idź spać i pozostań tam, aż krwawienie ustanie ; Thorazine (chlorpromazine) i Haldol (haloperidol) nie powinny być stosowane w ciąży ; jeśli zarabiasz co pięć minut, dziecko nie może narodzić się, gdy skurcze zbliżają się tak daleko, więc jeśli jesteś bardziej szczęśliwy w domu, zostań tam ; i wreszcie, kobiety przyjmujące lek przeciwtarczny propylotiouracyl powinny przestać używać go cztery do pięciu tygodni przed przewidywaną datą porodu.
Aby być sprawiedliwym, autor najwyraźniej był narażony na system położniczy, który wykluczał pacjentów z decyzji, które wyraźnie wpłynęły na ich samopoczucie. Jednak jej osądzający bilans jest w przeważającej mierze przesądzony o lekarzu. Chociaż doszło do (i nadal będzie) nadużyć, bardzo niewielu członków zawodu medycznego uzna ją za możliwą do obrony. Tematem przewodnim tych książek jest to, że związek lekarza jest przeciwny. Książki te dostarczają wskazówek, dzięki którym pacjenci mogą chronić swoje prawa przed wtargnięciem przez placówkę medyczną. Niechęć i nieufność autora do profesji medycznej wyraźnie znalazły odzwierciedlenie w stwierdzeniach takich jak: To nie postępy w medycynie, ale lepsze warunki, lepsza żywność i ogólny stan zdrowia, które uczyniły poród znacznie bezpieczniejszym dla matek i niemowląt dzisiaj, niż było 100 lat temu . I Po ustanowieniu IV, inne substancje mogą być wprowadzone tą samą drogą Można to zrobić bez twojej zgody, a nawet nie będąc świadomym podawania leków.
Autorka namalowała placówkę medyczną w bardzo niekorzystnym świetle i nie powinna się dziwić, jeśli nie poprzemy jej poglądów. W związku z tym, nie sądzę, że te książki są przydatne dla lekarzy, studentów medycyny lub pacjentów położnych.
Barry S. Block, MD
Loma Linda University School of Medicine, Loma Linda, CA 92350

[hasła pokrewne: cialo modzelowate, bliznowata tkanka łączna, paweł tabakow ]