Guzy mózgu i kręgosłupa u dzieci

Jest to drugi podręcznik w ostatnich latach, który zapewnia kompleksową ocenę rozwijającej się dziedziny neurochirurgii dziecięcej. Przed opublikowaniem tej książki i Guzów Ośrodkowego Układu Nerwowego dla Dzieci (RF Keating, i in., Stuttgart, Niemcy: Thieme, 2001), od początku lat dziewięćdziesiątych nie przeprowadzono całościowego przeglądu tego tematu. W przeciwieństwie do Guzów Pediatrycznego Centralnego Układu Nerwowego, których redaktorzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych (wraz z większością autorów), Brain and Spinal Tumors of Childhood jest edytowany iw dużej mierze jest autorem ekspertów spoza Stanów Zjednoczonych. Z tego powodu oferuje bardziej międzynarodową perspektywę w tej dziedzinie. Książka jest podzielona na sześć głównych sekcji. Oprócz przewidywanych rozdziałów dotyczących głównych neuro-onkologicznych rozpoznań w dzieciństwie, znajdują się rozdziały poświęcone epidemiologii, diagnostyce i planowaniu leczenia, technikom leczenia, późnym następstwom i opiece wspomagającej. Rozdział 2, który przedstawia krótką linię czasową i graficzną prezentację podkreślającą historyczne podstawy neuro-onkologii, jest niezwykły. Rozdział ten sięga czasów od 2500 do 1600 pne, podczas których dwa dokumenty papirusowe omawiały chirurgiczne i magiczne sposoby leczenia raka (które, jak niektórzy twierdzą, nie są do tej pory dalekie od niektórych obecnych metod leczenia), a następnie ładnie kroniki tempo postępu w ciągu ostatnich dwóch stuleci.
W sumie książka jest dobrze zredagowana. Kilka rozdziałów (np. Rozdział 11 dotyczący wyników neuropsychologicznych, który jest umieszczony pomiędzy technikami radioterapii a dostarczaniem leków) wydaje się być niewłaściwie umieszczony. Nie ma rażących pominięć treści, a perspektywa jest tak aktualna, jak pozwala na to nowoczesne publikowanie. Jedną z funkcji edycji, którą można ulepszyć, jest prezentacja pewnych tematów w tekście w ramce w całej książce. Treść wydaje się nieco przypadkowa, w tym definicje, zalecenia dotyczące leczenia, winiety kliniczne i informacje na temat stopniowania. Większość tych treści jest włączana do otaczającego tekstu i niewiele robi, aby dalej kształcić czytelnika.
We wstępie redaktorzy (być może na rozkaz wydawcy) przewidują szerokie grono czytelników obejmujących wszystkie podspecjale, a także generalistów i inne osoby zaangażowane w opiekę nad dziećmi z guzami mózgu. Jak to często bywa, książka wydaje się idealna dla ucznia rozpoczynającego eksplorację tego tematu lub dla kolegi, który koncentruje się nie na neuro- onkologii dziecięcej, ale który szuka bardziej wszechstronnego przeglądu, niż jest dostępny gdzie indziej. Dla siebie, umieszczę tę książkę na półce obok Guzów Pediatrycznego Centralnego Układu Nerwowego, aby gdy moi koledzy zatrzymali się, będą pod wrażeniem, że moja wybrana subspecjalność (wybór, którego wielu z nich nigdy nie zrozumie) uzasadnia wiele aktualne podręczniki na ten temat.
Kenneth J. Cohen, MD
Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, MD 21287
[email protected] edu
[hasła pokrewne: badanie otoskopowe, torbiel wargi dolnej, marskość wątroby rokowanie ]
[hasła pokrewne: luxmed marriott, tesco górczewska godziny otwarcia, zniesienie lordozy lędźwiowej ]