Amerykanie jako Ocaleni czesc 4

Niewielka, ale rosnąca grupa weteranów Iraku, którzy przyjmują te alternatywne znaczenia, wzorowała się na antywojennych weteranach wojny wietnamskiej. Większość Amerykanów porusza się między tradycyjnymi a alternatywnymi reakcjami na wojnę w Iraku. Choć niepokoją ich zgony podczas wojny, których usprawiedliwienia są postrzegane jako sprzeczne, niemniej jednak nie chcą przyznać, że Amerykanie mogli umrzeć na próżno.
Zawsze byli krytyczni wobec wojny, ale często są oni zaganiani przez tradycyjne roszczenia do sławy. Nawet Iliada Homera, pod wieloma względami sagą, która unieśmiertelnia bohaterskiego wojownika, zawiera podtekst smutku i cierpienia, z głosami, które kwestionują cel wojny i groteskowe ofiary śmiertelne i ofiary. Takie uczucia osiągnęły apogeum podczas I Wojny Światowej, jak wyraził to angielski poeta żołnierz Wilfred Owen: Wciąż wracam, by patrzeć na popiół z tego, co spaliłem ; Czoło ludzkie krwawiło tam, gdzie nie było ran. / Jestem wrogiem, którego zabiłeś, przyjacielu. / Znałem cię w tej ciemności. Zbiorowa misja ocalałych przybrała kształt w obszernej antywojennej literaturze stworzonej przez poetów, powieściopisarzy i pamiętników.
Wietnamscy weterani, z którymi pracowałem na początku lat 70. XX wieku, mogli lepiej identyfikować się z weteranami pierwszej wojny światowej niż z tymi z II wojny światowej, którzy często byli ich własnymi ojcami i którzy uważali się za walczących w koniecznej lub dobrej wojnie. Alternatywna misja amerykańskich weteranów wojny w Wietnamie przybrała formę potężnej publicznej psychodramy, gdy pewna liczba tych weteranów rzuciła swoje medale i dekoracje na stopnie Kapitolu w pasjonującym odrzuceniu tradycyjnych roszczeń do osobistej i narodowej chwały.
Zabijanie i obumieranie na dużą skalę zawsze prowadzi do zmagań z zbiorową traumą. Jako lekarze i obywatele robimy dobrze, aby zbadać, w jaki sposób psychologia ocalałego wchodzi w te walki, ponieważ ocaleni, bez względu na to, czy są natychmiastowi, czy odlegli, szukają ulgi i nowej wiedzy z bólu śmierci i utraty. Poza ich wpływem psychologicznym na poszczególnych ludzi, takie wydarzenia mogą mieć ogromne konsekwencje społeczne i historyczne. Sposób, w jaki je przetrwamy – znaczenie, jakie im dajemy – będzie miał głęboki wpływ na amerykańską przyszłość.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wywiad z Dr. Lifton można usłyszeć na stronie www.nejm.org.
Author Affiliations
Dr Lifton jest członkiem Wydziału Psychiatrii w Harvard Medical School w Bostonie oraz w Cambridge Health Alliance w Cambridge, Mass.

[hasła pokrewne: tętniak na wątrobie, próba tymolowa, torbiel wargi dolnej ]
[podobne: cialo modzelowate, diagmed nowy sacz, brazowe uplawy ]